بلاگ

برای سفر به استانبول چه مدارکی نیاز داریم

چکیده

برای هر کسی که می‌خواهد سفری به استانبول داشته باشد، داشتن یک راهنمای سفر به استانبول می‌تواند سودمند باشد. چون اطلاعات فشرده از سفر و زندگی در این شهر را به گردشگران و مسافران عرضه می‌کند. پس پیش از سفر به استانبول، شهر زیبای آسیا و اروپا، راهنمای سفر به استانبول هرمان ویزا را بخوانید.

1400/12/11
1031 بازدید
برای سفر به استانبول چه مدارکی نیاز داریم

برای هر کسی که می‌خواهد سفری به استانبول داشته باشد، داشتن یک راهنمای سفر به استانبول می‌تواند سودمند باشد. چون اطلاعات فشرده از سفر و زندگی در این شهر را به گردشگران و مسافران عرضه می‌کند. پس پیش از سفر به استانبول، شهر زیبای آسیا و اروپا، راهنمای سفر به استانبول هرمان ویزا را بخوانید. 

سفر یکی از لازمه‌های زندگی هر فردی است که باید هر از چندگاهی برای آن برنامه‌ریزی کرد و به همراه خانواده، دوستان یا حتی تنهایی عازم سفر شد. مسافرت به شهر، استان و کشورهای دیگر علاوه بر تاثیر مثبتی که بر روحیه فرد دارد سبب می‌شود شما با آداب و رسوم، سنن و عادت‌های مختلف سرزمین‌های دیگر نیز آشنا شوید. چه بسا سفر برای شما و حرفه‌ای که در آن فعالیت دارید نیز مثبت بوده و بتوانید ایده‌پردازی کنید.

بسیاری از مردم ایران امکان سفر به کشورهای اروپایی و دور را ندارند. اما برخی کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه گزینه خوبی برای این افراد است زیرا شما می‌توانید با سفر به شهرهای مختلف آن نظیر استانبول زیبا؛ حال و هوای زندگی مردم در اروپا را تا حدودی درک کنید. از امکانات توریستی زیادی که برای مسافران فراهم شده استفاده کنید و سفری خاطره‌انگیز را همراه با افراد خانواده و دوستان خود تجربه کنید.

یکی از مسائل مهمی که قبل از اقدام به سفر ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند، لیست مدارک و اسنادی است که در سفر به خارج از کشور باید به همراه داشته باشند. همچنین نحوه گرفتن ویزا نیز از دیگر سوال‌های رایج هنگام سفر به کشورهای دیگر است.

 

 

ویزا برای سفر به استانبول

یکی از مزیت‌هایی که برای ایرانیان در سفر به استانبول وجود دارد، عدم نیاز به داشتن ویزا برای سفرهای کوتاه مدت و تفریحی است. از این رو اگر قصد شما برای سفر به ترکیه فقط تفریح است و برای اقامت دائم و یا کار کردن به ترکیه نمی‌روید پس نیازی به اقدام جهت گرفتن ویزا ندارید و به مدت 90 روز می‌توانید به شهرهای مختلف ترکیه سفر کرده و از جاذبه‌های زیبای این کشور دیدن کنید.

افرادی که قصد دارند برای کار یا ادامه تحصیل به ترکیه سفر کنند لازم است به سفارت ترکیه در تهران مراجعه کرده و مراحل اخذ ویزای کاری یا تحصیلی را جویا شوند.

 

 

سفر به ترکیه در دوران کرونا

در سال‌های اخیر با گسترش بیماری همه‌گیر کرونا سفر به کشورها و حتی شهرهای دیگر با محدودیت‌هایی همراه بوده است. اما در ماه‌های گذشته با واکسینه شدن مردم جهان آمار ابتلا و مرگ ومیر بر اثر بیماری کرونا کاهش چشمگیری داشته است. از این رو بسیاری از کشورها به‌تدریج پذیرای گردشگران و توریست‌ها از کشورهای مختلف جهان شده‌اند.

کشور ترکیه نیز با ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی میزبان توریست‌های ایرانیا است. به همین خاطر افرادی که قصد سفر به ترکیه را دارند لازم است مراحل واکسیناسیون خود را تکمیل کرده و کارت واکسیناسیون را با خود به‌همراه داشته باشند. بدیهی است نوع واکسن در این مورد بسیار مهم است. بسیاری از کشورها از ورود افرادی که واکسن‌های سینوفارم یا برکت را دریافت کرده‌اند، جلوگیری می‌کنند. پس قبل از سفر حتما این موارد را در نظر داشته باشید.

علاوه بر این در دست داشتن برگه تست منفی PCR برای افرادی که علائم کرونا دارند نیز در کنار کارت واکسیناسیون لازم است.

 

 

مدارک لازم برای سفر به ترکیه

- پاسپورت: قبل از سفر به ترکیه لازم است حتما نسبت به تهیه پاسپورت اقدام کنید. در صورتی که مدارکتان تکمیل باشد؛ کار شما یک روزه در مراکز پلیس+10 انجام می‌شود اما ممکن است پاسپورت شما طی دو هفته به دست شما برسد پس حتما به زمان‌بندی توجه داشته باشید. همچنین لازم است که پاسپورت شما بیش از شش ماه اعتبار داشته باشد.

- فیش پرداختی عوارض خروج از کشور

برای خروج از مرز ایران باید مبلغی را پرداخت کنید. مبلغ عوارض خروج از کشور با هر یک از راه‌های هوایی، زمینی و ریلی متفاوت بوده و دفعات سفر خروج از کشور برای شما نیز در این مبالغ تاثیرگزار است.

- تبدیل ارز

برای سفر به هر کشوری لازم است ارز رایج آن کشور را به همراه داشته باشید تا بتوانید از آن استفاده کنید. واحد پولی ترکیه لیر است. شما قبل از سفر لازم است با مراجعه به صرافی پول خود را به لیر یا دلار تبدیل کنید. در صورت تمایل می‌توانید در ایران دلار تهیه کرده و در صرافی‌های ترکیه آن را به لیر تبدیل کنید.

- بلیط هواپیما و قرارداد تور

اگر قصد دارید برای سفر به ترکیه از طریق هوایی اقدام کنید بهتر است از چند روز قبل با مراجعه حضوری به دفاتر هواپیمایی ایرلاین مدنظر خود یا از طریق اینترنتی نسبت به تهیه بلیط اقدام کنید.

 

سخن پایانی

قبل از سفر به هر کشوری بهتر است نسبت به عادات و رفتارهای مردم آن کشور تا حدودی اطلاعات لازم را کسب کنید. این کار باعث می‌شود رفتاری متناقض با عقاید مردم عادی نداشته و از بروز مشکلاتی احتمالی جلوگیری کنید. علاوه بر آن بهتر است در حفظ و نگهداری مدارک خود بسیار دقت داشته باشید تا دچار دردسر نشوید. چون پیگیری مدارک و صدور مجدد آن‌ها در کشورهای دیگر گاهی بسیار سخت و دردسرساز خواهد بود.

مشاوره